הסדרי תפילה לקראת יום הכיפורים תשפ"א

צום קל וחתימה טובה
תאריך: 24/09/2020
הסדרי תפילה לקראת יום הכיפורים
 
בהמשך להחלטות הממשלה בדבר סגר כללי ברחבי הארץ, התקיימה הבוקר התייעצות לקביעת היערכות היישוב לתפילות יום הכיפורים, בהשתתפות רב היישוב הרב שמואל שפירא, ראש המועצה, יובל ארד, סגן ראש המועצה אלי פיינברג, חבר המועצה ויו"ר הוועדה לקשר עם הציבור הדתי, שמעון שפירא, מנכ"ל המועצה שלומי דורני ומזכיר המועצה הדתית דוד טסה.
 
במטרה לצמצם ככל הניתן את התפילות בבתי הכנסת,  מתוך הסכמה רחבה ואחריות קהילתית ואישית לשמירת בריאות הציבור, סוכם כי המועצה תסייע בשיתוף משרד הדתות והמועצה הדתית, בהכשרת מרחבי תפילה מוצללים ומוארים מחוץ לבתי הכנסת וכמו כן תאפשר שימוש במתחמים מוצללים נוספים בצור יגאל - במבואת בית התרבות, ברחבת שבט אפיק וברחבה בביהס נוף צורים. מנכ"ל המועצה ירכז את ההיערכות בנושא.
 
במקביל, אנו קוראים לציבור להמנע מהגעה לבתי הכנסת ולהעדיף תפילה במניינים פרטיים במרחב הפתוח ובחצרות הבתים, במטרה לשמור על בריאות הציבור.
 
להלן הודעה לציבור מפי רב היישוב הרב שמואל שפירא:
 
תפילות יום כיפור תשפ"א
מגפת הקורונה המתחוללת זה מספר חודשים בארץ ובעולם, מחייבת התייחסות שונה לחיים משנים אחרות. ההנחיה המרכזית והעיקרית של התורה במצבים כאלה היא שמירת הבריאות והתרחקות מסכנה. לכן יש חובה לציית להנחיות של משרד הבריאות כדי לשמור על החיים.
רוב התפילות ביום כיפור יתקיימו במרחבים פתוחים, בגלל החשש להדבקות במרחבים סגורים.
 
בגלל הקושי לשהות זמן רב בתפילה; במנייני חצר בגלל החום, וגם במקומות ממוזגים עם מסכות, ובשל ההנחיה שלא להיות בציבור זמן ארוך – לכן, ההנחיה הכללית היא לקצר את התפילה מבשנים רגילות.
רצוי מאד שכל התפילה לא תארך יותר מ- 3.00  שעות.!
במניינים המתקיימים בחוץ, כדאי להקדים ככל הניתן את תחילת התפילה.
החזנים ושליחי הציבור ישתדלו מאד, לקצר במנגינות, ולא לחזור על משפטים ופסוקים.
עיקר התפילה ביום הכיפורים הוא הוידוי כדברי הרמב"ם בהלכות תשובה.
במשך השנים נוספו פיוטים רבים המוסיפים על האווירה והכוונות. אולם השנה ניתן לקצר בהם ולהתמקד בעיקר – בתפילת העמידה ובווידוי.
הצעה מפורטת לתפילות בנוסחים השונים נשלחו לבתי הכנסת ולגבאים.
יהי רצון שיתקיים בנו: "טוב מעט בכוונה, מהרבות בלא כוונה" ושקיצור תפילותינו יתקבל ברחמים לפני בורא כל, ונכתב לחיים טובים, לבריאות ולשמחה.
 
 
גמר חתימה טובה