​מועצת כוכב יאיר צור יגאל ממוקמת במורדות המערביים של הרי השומרון, בואכה עמק המרזבה המזרחי של השרון. את השטח חוצה נחל אלכסנדר -  ממזרח למערב.
הטבע מסביבנו-מיקום היישוב

יתרונותיו המגוונים של האזור בו שוכן כיום היישוב כוכב יאיר-צור יגאל, תנאים סביבתיים, משאבי טבע ואסטרטגיה, הם אלו שגרמו לאדם בעבר לקבוע את מקום משכנו כאן:
  1. ​חקלאות - בעמק המרזבה ניתן היה לגדל דגנים בעוד שגפנים וזיתים התפתחו היטב בקרקעות של הגבעות המתונות שבשולי ההר. בנוסף, גבעות אלו אף היו נוחות לרעיה.
  2. האזור בנוי מסלעי גיר וקירטון, הנוחים לחציבה )גתות ובתי בד, בורות, מערות מגורים אחסון וקבורה, הפקת אבני בניין וסיד ועוד(. בשטח גם מערות טבעיות רבות.
  3. שימוש בעצי היער, שגדלו באזור, לבניה, התקנת כלים ובערה לתעשייה.
  4. גובהו של האזור מעל העמק היקנה לישובים יכולת הגנה ותצפית וכן אקלים נוח.
  5. הקירבה לשתי דרכים ראשיות, דרך הים, שעברה לאורך ה"מרזבה" ודרך רוחב שירדה מהשומרון לכוון הים, יצרה אפשרות לעסוק במסחר.

הצומח באזור

היער שניטע ע"י קרן קימת לישראל לפני כמה עשרות שנים, הנו ברובו ברובו יער נטע אדם, משולב בשרידי חורש ים תיכוני , שכיסה בעבר את מורדות השומרון. ביער ניטעה גם לפני שנים שדרה של אלוני תבור, עץ שכיסה לפני שנים חלקים גדולים מארץ ישראל.
באזורים הלא מיוערים נראה בעיקר שטחי בתה, הכוללים, בין היתר סירה קוצנית וזקנן שעיר.
במקומות מסויימים ניתן לראות גם נציגים של חברת חרוב-אלת המסטיק המאפיינת את מורדות ההר.
באזור מגוון רב של פרחי בר, גאופיטים ועשבוניים. בולטים בעיקר מרבדי הרקפות ביערות וריכוזי הכלניות הגדולים בשטחים הפתוחים.
תחילת החורף הוא זמנו של הנרקיס המצוי, הפורח בהמוניו בעיקר ביער, כמו גם סתוונית היורה, הכרכום החורפי והאיריס הארץ ישראלי שנראים באזור בתקופה זו.
באביב נראה, מרבדים ורודים של פישתה שעירה, הצובעים את שטח הבתה בוורוד ומרבדים לבנים -צהובים של הקחוון המצוי.
פרחי אביב בולטים נוספים באזור הם לוף ארץ ישראלי, קוציץ סורי, נץ חלב הררי, דרדר כחול, סחלב פרפרני, מרווה דגולה, נורית אסיה, צבעוני ההרים )בעיקר בנחל סלעית וביער סמוך למצפה הבנים בישוב(, סייפן התבואה, בן חצב יקינטוני מקור החסידה הגדול אחיאירוס מצוי, עכנאי יהודה, שיחי קידה שעירה, לוטם ועוד.
בחורף נראים בשטחי הבתה עליו הגדולים של החצב, שפורח בהמוניו באזור בסוף הקיץ (פריחה מרשימה נראית בעונה זו במדרונות רכס צור נתן).

החי באזור

סקר קק"ל שבוצע באזור לפני קרוב לשני עשורים תיעד מגוון רחב של חיות בר, בין היתר, צבאים, צבועים, תנים, דרבנים, חזירי בר, קיפודים, שפני סלע, מיני עופות דורסים ומיני ציפורי שיר.
אין ספק שהבניה המסיבית באזור מאז שנת 2005 לערך דחקה את רגלי חיות הבר וצמצמה את האוכלוסיות באזור, כמו גם סלילת כביש חוצה ישראל ובנית גדר ההפרדה ממזרח לישוב. על כן עולה החשיבות של שמירת השטחים הפתוחים והמסדרון האקולוגי, על מנת לאפשר תנועה רציפה של חיות בר ולמנוע הכחדת מינים וצמצום המגוון הביולוגי.
למטיילים באזור מתאפשר עדיין לראות מידי פעם את הצבי הארץ ישראלי, בעיקר במובלעת שיצרה גדר ההפרדה באזור נחל אלכסנדר ונחל סלעית.

באזורנו שני גנים לאומיים

1. גן לאומי צור נתן – גן לאומי מוכרז.
2. גן לאומי אייל – גן לאומי מוצע.

שטחים פתוחים סביב היישוב

  • נכתב ​ע"י טבי דינרי וירדנה ויזנברג.