אברהם שטרן (יאיר)(1907-1942)
 
"כן, גם אני חייל ומשורר
היום אכתוב בעט – מחר אכתוב בחרב;
היום אכתוב בדיו - מחר אכתוב בדם;
היום – על נייר, מחר – על גו אדם;
שמים נתנו הספר והחרב.
גורל חרץ: חיל ומשורר."

אברהם שטרן (יאיר), בנם של מרדכי ולאה, משורר ולוחם, נרצח בכ"ה בשבט, 1942, כשנתפס על ידי הבולשת הבריטית, בבית המסתור בו שהה, ברחוב מזרחי ב' 8, בשכונת פלורנטין בתל-אביב.
יאיר, כפי שכונה במחתרת, היה מייסדה ומפקדה הראשון של מחתרת לוחמי חירות ישראל (הלח"י), שהוקמה כתוצאה מהפילוג מהארגון הצבאי הלוחם (האצ"ל), על רקע מחלוקת קשה שפרצה אז בין דוד רזיאל מפקד האצ"ל ובין יאיר שטרן, בין הסיעה המינימליסטית ובין הסיעה המקסימליסטית. המחלוקת פרצה לאחר פרסום הספר הלבן ב- 1939, שביטל למעשה את הצהרת בלפור ואת התחייבויות בריטניה לעם ישראל ולתנועה הציונית, ועל רקע הדרישה של יאיר להגביר את הפעילות הישירה נגד השלטון הבריטי בארץ ישראל עד לסילוקו.
יאיר היה כנראה הראשון שהעמיד את מיגור השלטון הזר כיעד, וכך ניסח זאת:  "האויב הוא בריטניה ובאויב הזה יש ללחום מלחמת חורמה , בכל הנסיבות ובכל המצבים". יאיר ראה במחתרת הלוחמת גוף ריבוני ראשון בארץ ישראל שצריך לנקוט ב"פעולות" מחד וב- "קשר" עם גורמי חוץ העוינים את בריטניה.
ב- 1980 החליטו צעירי חירות להקים יישוב יהודי על גבעות הטרשים שבין קלקיליה, טייבה וטירה. גרעין "תגר" נקרא המיזם שהגו מיקי איתן, יאיר ניב, אלי רייך ואחרים אבל, היתה זו בת שבע חרמוני, לימים ממקימי היישוב בית אריה, בתו של מיכאל דקל אז סגן שר החקלאות ומראשי משקי חירות בית"ר, שהביאה אל מיקי איתן את הרעיון להנציח בשם היישוב החדש את שמו של אברהם שטרן: שטרן – בגרמנית פירושו כוכב. ויאיר – כינוי המחתרתי.
"לא יכולתי ולא רציתי ללכת בדרך אחרת מזו שהלכתי בה. אינני מתחרט אף לרגע קט ולעולם לא אצטער על כך", כתב לרוני, רעייתו, באחד הימים האחרונים ערב רציחתו, יאיר, האיש שקיים בחייו את הנדר אשר נדר –  "משורה משחרר רק המוות".
אחת לשנתיים מתקיים בכוכב יאיר צור יגאל ערב זיכרון לאברהם שטרן (יאיר) במעמד ראש המועצה ובהשתתפות בני משפחת שטרן, ותיקי הלח"י, תושבים ואורחים.

ע​וד ע​ל​ "יאיר"