​​​דרך הארץ כוכב יאיר 1983-4כוכב יאיר

​​הישוב כוכב יאיר צור יגאל נוסד ב- 1981, על גבעת טרשים בשרון המזרחי בין קלקיליה, טייבה וטירה. את הקמת היישוב יזם מיכאל (מיקי) איתן ויחד עם קבוצת חולמי​ם מצעירי חירות ובהם: יאיר ניב, אלי רייך ודודו קולר דחפו להקמתו.

על פי עדותו של מיקי איתן היתה זו בת שבע חרמוני, בתו של מיכאל דקל סגן שר החקלאות ומראשי משקי חירות-בית"ר, שפנתה אל מיקי איתן והציעה לקרוא ליישוב החדש על שמו של אברהם שטרן (יאיר), מייסד ומפקד מחתרת לוחמי חירות ישראל (הלח"י)

15 המשפחות הראשונות של גרעין המייסדים, שנקרא אז "גרעין תגר", עלו אל הקרקע בשנת 1981 והתיישבו ב"מצפה", ללא כל תשתית של חשמל או מים. בחדר המזכירות היה טלפון אחד ששימש את כל המשפחות.

מייסדי היישוב מצעירי חירות בחרו לצרף אליהם לחזון הקמת היישוב גרעינים נוספים ובהם אנשי מערכת הבטחון מסיירת מטכ"ל, המוסד והשב"כ, גרעין של הציונות הדתית וקבוצת עולים מדרום אפריקה.

מינוי חברי המועצה הראשונה של המועצה המקומית כוכב יאיר, 23.6.1987ב- 1986 התיישבו בכוכב יאיר 500 המשפחות הראשונות בשלב א' של יישוב הקבע וב- 1987 הוכרז היישוב הצעיר כמועצה מקומית. את מקומו של מיקי איתן שנבחר לכהן כחבר כנסת מטעם רשימת הליכוד תפס אז אלי רייך אשר מונה לכהן כראש המועצה הראשון של כוכב יאיר. תחילתה של האינתיפאדה הראשונה ב- 1988 האטה את מכירת הבתים החדשים ביישוב אבל תנופת הבנייה נמשכה בשכונות ב', ג' ו- ד', עד אשר מנה היישוב כ- 1,100 משפחות.

ב- 1988 התקיימו לראשונה בחירות לראשות המועצה המקומית ואת מקומו של אלי רייך תפס אל"מ (במיל') דוד ראש, שהשתחרר מצה"ל זמן קצר קודם לכן. ב- 1993 נבחר לכהן כראש המועצה דוד קולר, ממייסדי היישוב ומראשוני "המצפה", וב- 1998 נבחר לתפקיד יונתן רימון. כל אחד מהאישים הללו תרם תרומה משמעותית לפיתוח היישוב ולשגשוגו וכוכב יאיר הפך שם נרדף למצוינות וליוקרה.

צור יגאל

צור יגאל, שכלל 1,400 משפחות, הוקם מלכתחילה כיישוב קהילתי בתוך המועצה האזורית דרום השרון. היישוב הוקם במסגרת תכנית "שבעת הכוכבים" שיזם שר השיכון אריאל שרון.
תכנית הכוכבים נועדה על ידי שרון לעבות את ההתיישבות היהודית לאורך קו התפר, להקל על העומס מאזור החוף ולענות על הביקוש שגבר באותן שנים לבנייה למגורים צמודת קרקע. במסגרת תכנית הכוכבים הזו הוקמו גם היישובים – מודיעין, שוהם, לפיד, מתן, צור יגאל, בת חפר, קציר וחריש.

הנחת אבן הפינה לצור יגאל במעמד רוה"מ יצחק שמיר 1990השם צור יגאל ניתן ליישוב הצעיר ביוזמת מיקי איתן והוא נקרא ע"ש סגן יו"ר הכנסת ח"כ יגאל כהן, בן מושב תל עדשים בעמק יזרעאל, איש ארץ ישראל וחבר כנסת מטעם לע"מ ואח"כ מטעם הליכוד, שנפטר זמן קצר קודם להקמתו. בשנת 1990 הוזמן ראש הממשלה יצחק שמיר לביקור בכוכב יאיר והניח את אבן הפינה ליישוב החדש צור יגאל.

צור יגאל הוקם תחת אחריותה של המועצה האזורית דרום השרון שבראשה עמד ד"ר מוטי דלג'ו. עם תחילת ההתיישבות בצור יגאל, ב- 1995, מונה אברהם רוצקי ז"ל להיות ראש הועד הממונה, מטעם המועצה האזורית וב- 1997 התקיימו לראשונה בחירות לוועד המקומי, בהן נבחר יו"ר הועד יעקב ממן.

בשנת 2003, בהתאם להחלטת הממשלה על איחוד רשויות, התאחדו שני היישובים למועצה מקומית אחת שנקראת מאז - 'כוכב יאיר-צור יגאל'. היישוב המאוחד מנה כ- 11,000 תושבים שהם כ- 2,500 משפחות. בבחירות שנערכו מיד אחר כך נבחר יעקב ממן לכהן כראש המועצה המקומית והוא כיהן בתפקידו במשך 10 שנים (שתי קדנציות) עד שנת 2013.

בשנת 2013 נבחר שימי אליאל לעמוד בראש המועצה המקומית. אליאל הוא שהוציא לפועל את התוכנית, שקודמה שנים קודם לכן, להקמת שכונה חדשה של בתים צמודי קרקע, ובה 200 משפחות.

ב- 2018 נבחר יובל ארד לכהן כראש המועצה המקומית כוכב יאיר צור יגאל.

ל​​מידע נוסף על ה​​שכונה​ החדשה